AB’den Ukrayna’ya askeri ve mali yardım kararı

Belçika’nın başşehri Brüksel’de düzenlenen AB Önderler Zirvesi’nde birinci gün sona erdi. AB Kurulu Lideri Charles Michel, AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ve AB Periyot Lideri sıfatıyla Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ortak basın toplantısı düzenledi.
Michel, AB önderlerinin birinci gün oturumlarında yapılan müzakerelerde AB Komitesi tarafından Ukrayna ve Moldova’ya AB’ye “aday ülke statüsü” verilmesi istikametindeki tavsiye kararını görüşerek uygun gördüğünü bildirerek, bu gelişmeyi tarihi bir an olarak nitelendirdi. Michel ayrıyeten, “Ukrayna’ya askeri ve mali yardımlar yapmaya karar verdik” dedi.

Batı Balkan ülkelerinin başkanlarıyla de görüştüklerini bildiren Michel, “Batı Balkan ülkeleri ile AB üyelik sürecini tekrar ele almak, kimi uyuşmazlıkları çözmek ve mevcut zorluklarını aşmalarına yardım etmek konusunda anlaştık’’ sözlerini kullandı.

AB, Bosna Hersek hakkında rapor hazırlayacak

Toplantıda, Bosna Hersek’i de ele aldıklarını aktaran Michel, “AB Komitesi süratli bir formda Bosna Hersek konusunda bir rapor hazırlayacak. Bir Avrupa politik topluluğu fikri kapsamında Batı Balkan ülkeleriyle bir işbirliği hazırlığı içerisindeyiz’’ dedi.

“Ülkelerin AB üyesi olmak için konut ödevleri olacak”

Michel’in akabinde kelamı alan von der Leyen, “Avrupa için çok kıymetli bir gün. Liderleri tebrik ediyorum. Avrupa ailesine beğenilen geldiler. AB üyelik perspektifinden geleceğe bakmalıyız. Çok tatmin edici ilerlemeler olmalı. Tabi ki ülkelerin AB üyesi olmak için mesken ödevleri olacak. Gerekli ıslahatları yapmaları gerekiyor. Zira bu ıslahatlar hem bu ülkeler için hem de vatandaşları için iyidir” sözlerini kullandı.

“Kiev’e giderek takviyemizi gösterdik”

Macron ise, yaşanan gelişmelerin tarihi olduğunu belirterek, “Ukrayna’ya üyelik yolunda adaylık hakkının tanınması için geçen hafta Almanya Başbakanı Olaf Sholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ile Kiev’e giderek takviyemizi gösterdik. AB Komisyonu’nun çalışması ve Charles Michel sayesinde oy birliği sağlandı. Bu kararla verilen ileti birinci günden beri birebir oldu. Süratli, tarihi ve birlik mesajı’’ sözlerini kullandı.

AB’den Ukrayna ve Moldova’ya “aday ülke statüsü”

Michel ortak basın toplantısı öncesi toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Anlaşma. Avrupa Kurulu, AB’nin Ukrayna ve Moldova’ya aday statüsü verilmesine karar verdi. Tarihi bir an. Bugün, AB yolunda değerli bir adım atılıyor” tabirlerini kullanmış, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ve Ukrayna halkı ile Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu ve Moldova halkını tebrik etmişti.

Michel ayrıyeten, AB Önderlerinin, Gürcistan’ın Avrupa perspektifini tanımaya karar verdiğini ve belirlenen öncelikler karşılanır karşılanmaz AB’nin Gürcistan’a “aday ülke statüsü” vermeye hazır olduğunu aktarmış, “Gürcü halkını tebrik ediyorum. Bu, AB-Gürcistan bağlantılarında tarihi bir andır. Gürcistan’ın geleceği AB’dedir” demişti.

Ukrayna, Rus hücumlarının akabinde AB’ye başvurmuştu

Rusya’nın 24 Şubat’ta akınlarına başlamasından 4 gün sonra 28 Şubat 2022’de Ukrayna, Moldova ve Gürcistan ise 3 Mart 2022’de AB’ye adaylık başvurusunu yapmıştı. Adaylık statüsü, bir ülkenin AB’ye iştirak sürecindeki birinci adımı oluştururken, ilerleyen kademelerde ise AB’ye iştirak müzakereleri başlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*