ABD ve AB Venezuela’da petrol arayacak

Venezuela Devlet Lider Yardımcısı Delcy Rodriguez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bolivarcı Venezuela hükümeti, ABD’nin, Avrupalı ve ABD’li petrol şirketlerine Venezuela’daki operasyonlarını müzakere etmek ve tekrar başlama yetkisi verdiğine yönelik haberleri doğruladı ve onayladı.” tabirini kullandı.

Rodriguez, ülkesine yönelik yaptırımların büsbütün kaldırılması için çabalarına devam edeceklerini vurgulayarak, “Dünya, Venezuela’nın ekonomik toparlanma yolunda birinci adımlarını kendi uğraşıyla attığını, legal olmayan yaptırımları ve insanlık dışı ablukayı kınayarak aştığını biliyor. Halkımız, son zamanlardaki çalışmalarımızı ve başarılarımızı gururla takip ediyor.” dedi.

Venezuela’nın demokratik kıymetlere bağlı bir ülke olduğunu belirten Rodriguez, diyaloğun teşvik edilmesi için uğraş göstereceklerini kaydetti.

Haberlerde, ABD’nin, Avrupalı ve ABD’li petrol şirketlerine Venezuela’daki faaliyetlerine yine başlamaları konusunda ise yetki verdiği öne sürüldü.

Uzmanlar, ABD’nin 2019 yılında diplomatik bağlarını kesmiş olmasına karşın Amerikalı heyetin Venezuela’ya yaptığı bu ziyaretinin ardında hem güç piyasasında Rusya’ya olan bağımlılığı azaltmak hem de Rusya’nın Latin Amerika’daki en değerli ortaklarından olan Venezuela’yı kendisi ve bölge için potansiyel bir tehdit olmaktan çıkarmak olduğunu belirtiyor.

Maduro geçtiğimiz günlerde, Venezuela’nın kendisine yaptırım uygulayan Amerika ve Avrupa dahil herkese petrol satabileceğini, siyasi bahislerin ekonomik münasebetleri etkilememesi gerektiğini ve Venezuela’da üretim yapmak isteyen yabancı yatırımcılara Venezuela’nın kapılarının arkasına kadar açık olduğunu söylemişti.

Maduro hükümetinin yaptırımları delmek için bilhassa 2019 yılından bu yana Rus güç şirketleri ve bankalarıyla bağlantılarını güçlendirdiği ve Rusya’nın Venezuela’da kıymetli yatırımlar yaptığı biliniyor.

Amerika yaptırımlardan evvel günlük yaklaşık 500 bin varil petrol alımıyla Venezuela’nın en değerli ithalatçılarından biriydi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*